Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) tarafından 1-2 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenen III. İzmir Kadınlar Kongresi’nde Regl Çemberi Platformu olarak Regl Dostu İşyeri proje önerimizi sunduk.

Projemizin ana çıkış noktası “regl adaletsizliği” kavramına dayanmaktadır. Regl adaletsizliği; regl olma deneyimimizden ötürü maruz kaldığımız ayrımcılık ve eşitsizliğe çok daha bütüncül bir bakış açısı sunan bir kavramdır. Regl adaletsizliğinde, daha kapsayıcı, eşit ve kimseyi geride bırakmayan bir yaklaşım söz konusudur.

Regl Çemberi olarak, Regl Dostu İş Yeri Projemiz ile, regl olan bireylerin cinsiyet temelli maruz kaldıkları önyargılar ve ayrımcılıkla mücadelemizi derinleştirmek istiyoruz.

Regl Dostu İş Yeri olabilmek için hangi kriterlerin sağlanması gerekiyor?

  • Esnek çalışma saatleri veya adet izni,
  • regl dostu tuvalet imkanları,
  • ücretsiz veya uygun maliyetli regl hijyen ürünlerinin temini ve
  • regl hakkında doğru / güvenilir bilgiye erişimin olduğu alanlar regl dostu iş yeri olarak nitelendirilmektedir.

Projemizin tüm hakları Regl Çemberi’ne aittir. İşbirliği doğrultusunda uygulama, yaygınlaştırma ve paylaşım faaliyetleri için bizimle İletişim menüsü üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Galeri

Sunumumuzun kesitini izlemek ve projemizin çıkış noktası hakkında bilgi almak için aşağıdaki görsellere tıklayabilirsiniz.